HISTORIA KLUBU

W 1920 roku adwokat Franciszek Rutkowski z synami oraz Antoni Czapski założyli KS Olimpia Koło z sekcją piłkarską. Wkrótce też ustalono barwy klubowe biało-czerwone (białe koszulki z czerwonym kołnierzem oraz czerwone spodenki). Wówczas spotkania cieszyły się ogromną atrakcyjnością wśród mieszkańców Koła i okolic. Na występy Olimpii przychodziły całe rodziny.

 Najpierw grano z lokalnymi kolskimi drużynami: Biali, Maccabi i Haopel (zwany Gwardia). W miarę upływu czasu zaczęto zapraszać drużyny przyjezdne z Konina, Kutna, Kalisza, Poznania i Włocławka. Na mecze rozgrywane poza miastem podróżowano wozami konnymi, które wypożyczali rolnicy z ulicy Blizna. Podróż najczęściej rozpoczynała się o godzinie czwartej rano i trwała wiele godzin.

 Obok piłkarzy na mecze jeździli również kibice, których liczba za każdym razem wynosiła około 100 osób. Pierwsze kostiumy sportowe zostały zakupione za wspólnie zebrane pieniądze w fabryce odzieżowej w Łodzi. Do wojny KS Olimpia nie brał udziału w żadnych rozgrywkach ligowych. Podczas wojny klub zawiesił swoją działalność. Koło zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej 20 stycznia 1945 roku.

 Mimo, że obiekty sportowe były zniszczone przez działania wojenne, to klub reaktywował się i od nowa zaczęto grać w piłkę. Oprócz tego powstały inne „dzikie” drużyny w Kole - Wicher i Kolanka. O ogromnej popularności piłki nożnej w mieście informowała prasa pisząc: „Podczas rozegranego 28 maja 1948 roku spotkania „Olimpii” ze „Spójnią” Konin (1-1) zebrało się 5 tysięcy widzów”.

 Obok konińskich drużyn rywalami Olimpii były również drużyny z innych miast Wielkopolski, m.in.: Poznania, Turku, Jarocina, Wrześni i Gniezna. Rok 1948 przynosi mistrzostwo klasy powiatowej i awans do B klasy. W kolejnym roku Olimpia zmienia nazwę na Gwardia. Opiekę nad piłkarzami przejęła Powiatowa Komenda Milicji Obywatelskiej. Zespół Gwardii na boiskach B klasy spisywał się rewelacyjnie m.in. 6-0 z Naprzodem Poznań, pozwoliło to awansować do półfinału w walce o A klasę.

 Ostatecznie jednak Gwardia przegrała finał z Legią Poznań. W 1954 roku powstaje MZS Start Koło z sekcją piłkarską i bokserską. W 1955 roku Start awansował do A klasy. W tym samym roku przywrócono nazwę Olimpia. Rozegrano mecz towarzyski z Legią Warszawa, wynik 8-2 dla Legii, bramki dla kolskiego zespołu strzelili Czesław Ocalewski i Stanisław Kujawa. W 1956 roku obie kolskie drużyny połączyły się i nazywały się ZS Start–Olimpia Koło. Debiut w A klasie jednak nie był udany dla Olimpii. W 20 meczach zdobyła 18 punktów i została zdegradowana do B klasy.


Kolska drużyna piłki ręcznej - lata 70.

 Rok 1959 był o wiele lepszy od poprzednich Olimpia wygrała większość meczów i grała w barażach o III ligę z Victorią Jarocin. Dwumecz nie przyniósł rozstrzygnięcia, w dodatkowym meczu rozegranym 25 października we Wrześni, 2-1 wygrała drużyna z Koła. W sezonie 1960 w trzecioligowym debiucie przegrała w Kościanie z Obrą 4:2. Sezon zakończyła na ostatnim miejscu co oznaczało spadek do A klasy. Wydział Gier i Dyscypliny dowiedział się o przewinieniu regulaminowym kolskich działaczy i wystawieniu do gry nieuprawnionego zawodnika i Olimpia została zdegradowana do B klasy. W 1963 roku Olimpia posiadała wiele sekcji: piłkarską (A klasa), bokserską (klasa powiatowa), piłki ręcznej (A klasa), piłki siatkowej (klasa powiatowa).

 W roku 1963 po raz kolejny grała baraż o 3 ligę tym razem z Prosną Kalisz, na boisku Energetyka Poznań, wygrany przez Olimpię 2:1. W sezonie 1963/64, w 28 meczach Olimpia zdobyła 26 punktów i zajęła dziewiątą pozycję - najlepszą w historii sekcji piłkarskiej. Szczególnie wyróżniającymi się zawodnikami byli: Edward Krakowiak, Michał Ernst, Ryszard Zabłocki, Stefan Białobrzeski, Jerzy Gołębowski, Janusz Piotrowski, Zygmunt Andrzejczak, Czesław Ludwiczak, Henryk Jaworski, Stanisław Chęciński, Antoni Mikołajczak, Roman Pińkowski, Bogdan Ignaczewski, Włodzimierz Kupiński, Kazimierz Przyborowski, Stanisław Kazimierczak i Jerzy Flasiński. Trenerem trzecioligowego zespołu był Tadeusz Jakubiak. Podsumowując w III lidze Olimpia Koło rozegrała 78 spotkań, zdobyła 50 punktów, bilans bramkowy 101-201.

 W następnych latach Olimpia występowała na boiskach A klasy i B klasy. W roku 1980 nastąpił pierwszy awans do IV ligi konińsko-włocławskiej. Grała w niej w latach: 1980/81-1982/83, 1985/86. W 1985 r. piłkarz Olimpii, Andrzej Rutkowski został powołany do Reprezentacji Polski do lat 16.

 W roku 1989 rozwiązano sekcję piłki ręcznej występującej przez wiele sezonów w III lidze. W 1992 roku piłkarze Olimpii rozegrali mecz na własnym boisku z reprezentacją Orłów Górskiego, wynik meczu 2-1 dla gości, jedynego gola strzelił Marcin Zawada.

 5 października 1993 roku Olimpia rozegrała kolejny mecz z drużyną pierwszej ligi –Sokołem Pniewy. Tym razem Olimpia zremisowała 1-1, a bramkę dla kolan zdobył Tomasz Adamczyk. Z Olimpii odchodzi najbardziej znany wychowanek klubu - Tomasz Kos, kilkakrotny reprezentant Polski seniorów, który w 1997 zdobył Mistrzostwo Polski z ŁKS Łódź. Obecnie piłkarz III-ligowego niemieckiego FC Erzgebirge Aue.

 W roku 1995 nastąpiła zmiana nazwy klubu z MZKS Start-Olimpia na MKS Olimpia. W latach 1995/96 i 1999/00- 2000-01 Olimpia znów występowała na boiskach IV ligi. Od sezonu 2002/03 do 2005/06 zespół występował w IV lidze grupie wielkopolskiej południowej. W sezonie 1980/81 i 2003/04 seniorzy Olimpii zajmowali trzecie miejsce na koniec sezonu czwartej ligi. Piłkarze kolskiego klubu wielokrotnie występowali w finale Pucharu Polski na szczeblu okręgu, ale nigdy nie udało im się zdobyć tego trofeum.

 Ostatni raz w 2005 roku przegrali finał z Turem Turek 3:0. W roku 2004 do Reprezentacji Polski do lat 16 powołany został Piotr Kasperkiewicz (obecnie reprezentuje barwy Lechii Gdańsk). W roku 2005 juniorzy młodsi wywalczyli awans Wielkopolskiej Ligi Juniorów. W 2006 i 2007 r. w Kole organizowane były międzynarodowe turnieje piłkarskie juniorów, w których obok kolskiej drużyny występowali piłkarze z Ukrainy (m.in. Ładyżyn, Biłgorod, Tulczyn) i Węgier (Gyongyos). W czerwcu 2006 r. Olimpia spadła do konińskiej klasy okręgowej.

 Rok później juniorzy młodsi powrócili do ligi wojewódzkiej. W 2008 r. miała miejsce reorganizacja rozgrywek, w wyniku której Olimpia mimo wywalczenia mistrzostwa klasy okręgowej pozostała na 5. poziomie ligowym, który nazywa się IV ligą. W 2010 r. Klub obchodził 90. rocznicę powstania. Z tej okazji wydano okolicznościową książkę "Bo piłka jest okrągła", a Tomasz Kos został honorowym obywatelem Koła.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości