MKS Olimpia Koło chce wrócić do treningów

Na poniedziałek 4 maja rząd RP zaplanował wprowadzenie II etapu przywracania aktywności sportowej. O tej sytuacji, przygotowaniach i sytuacji jaka jest w klubie, o IV-ligowej MKS Olimpii Koło rozmawialiśmy z trenerem Tomaszem Mikusikem. .

– 11 marca zostały zawieszone treningi IV-ligowej MKS Olimpii Koło. Jak to wpłynęło na drużynę​?

- Zawodnicy od 11 marca trenowali indywidualnie, do momentu kiedy była możliwość trenowania. W momencie kiedy zostały zamknięte parki, bulwary, tereny zielone zawodnicy nie mogli korzystać z pracy na zewnątrz. Każdy zawodnik otrzymał rozpiske., Była niestety dwutygodniowa przerwa, gdzie byli wyłączeni z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W chwili obecnej po poluzowaniu obostrzeń wracamy do indywidualnych zajęć, a od poniedziałki 4 do zajęć w mniejszych grupach na naszym stadionie.

– Czy wszyscy czują się dobrze? Czy były jakieś powikłania związane z korona wirusem?

- Na szczęście w naszej drużynie nic takiego nie zanotowano. W powiecie kolskim nie ma na razie zachorowań, tak samo w naszej drużynie. Wszyscy zawodnicy są w pełni sił, zdrowi i gotowi do wznowienia treningów. Nikt z zawodników nie zrezygnował z gry.

- Od 4 maja złagodzeniu ulegną obostrzenia dotyczące uprawiania sportów grupowych. W jakiej formie będą odbywać się treningi?

- Jednostki treningowe będą odbywać się na Stadionie Miejskim w Kole, w grupach 6-osobowych. Jaka forma tych zajęć będzie przyjęta jeszcze dokładnie nie wiem. Z dnia na dzień jest zbyt wiele zmian i muszę to wszystko na spokojnie przeanalizować, żeby te grupy podzielić. Będziemy trenować 3 razy w tygodniu. Trening będzie na pewno krótszy niż 1,5 godziny. Jest to kwestia techniczna która zostanie zapewne szybko rozstrzygnięta.

- Czy IV liga powinna został dokończona?

- Uważam że nie jesteśmy na to przygotowani. Nie ma możliwości przeprowadzenia na chwilę obecną pełnego treningu z zawodnikami. Dotyczy to również organizatorów, osób odpowiedzialnych za oprawę, sędziów, jednostek nadzorujących obiekty sportowe, opieki medycznej. Wiele czasu jeszcze musi minąć, aby wszystko wróciło do normy.

- Kolska Olimpia zajmuje pierwsze miejsce w systemie Pro Junior System. Jakie jest zdanie trenera na temat tego programu ?

- Na chwilę obecną nie ma jeszcze ostatecznej decyzji czy rozgrywki zostaną dokończone czy nie. W przypadku zakończenia uważam, że ewidentnie zasługujemy na promocję i środki finansowe PJS. Promujemy młodzież, trenerzy drużyn młodzieżowych pracują od podstaw już w najmłodszymi 4-5 letnimi dziećmi, mamy własnych wychowanków, posiadamy najwyższy współczynnik wychowanków i młodzieżowców w tym programie. Jesteśmy liderem w Wielkopolsce i szóstą drużyną na poziomie IV ligi w Polsce. Kolejny już rok, udowadniamy że można pracować z młodzieżą w piłce seniorskiej. Wynik sportowy nie jest może imponujący i widoczny, ale cele szkoleniowe jakimi prowadzi się klub skutkuje promocjami do innych, wyższych lig i klubów. Promowanie z całym szacunkiem "spadkowiczów" z Ekstraklasy lub I czy II ligi, którzy tylko uzupełniają kadrę i biorą za to bardzo duże pieniądze nie ma sensu w IV lidze bądź co bądź amatorskiej lidze. To odpowiedni poziom na promowanie zdolnej młodzieży do lepszych klubów, dlatego stanowczo stwierdzam, że zasługujemy na promocję w programie Pro Junior System.

- Życzymy dużo zdrowia.

- Dziękuje